Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Zmiany bez projektu

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

By w ogóle rozpocząć dyskusję na temat samowoli budowlanej należałoby poznać jej definicję. Nie istnieje jednak dokładne wyjaśnienie tego terminu, a w żadnym z kodeksów ustawodawca nie definiuje samowoli budowlanej. W praktyce, „samowola budowlana” jest zwyczajnie nie zastosowaniem się do postawionych w prawie budowlanym reguł. By doprowadzić do samowoli, nie musimy wcale ukończyć budowy nieruchomości. Wystarczy, że przystąpiliśmy już do wykonywania prac budowlanych bez wykonania właściwego zgłoszenia.

Nim jednak złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, powinniśmy sprawdzić status działki. Jeżeli obszar objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, będziemy potrzebowali również decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że rozpoczęliśmy już samowolę budowlaną. Najbardziej rygorystyczną formą kary za postawienie takiego budynku jest jego rozebranie, którą przewiduje polskie Prawo budowlane, gdyż w sytuacji, w której inwestor buduje bez wymaganego pozwolenia, inspektor nadzoru budowlanego może nakazać zlikwidowanie obiektu. Nie zawsze jednak prawo to jest bezwzględnie egzekwowane. W ubiegłym roku Główny Urząd Nadzoru budowlanego wydał 2539 nakazów rozbiórki. W rzeczywistości wykonano jedynie 1702 spośród.

Występuje co prawda możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej, jednak jedynie w sytuacji, jeżeli budowa nie narusza przepisów o zagospodarowaniu oraz planowaniu przestrzennym, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, musi ona być zgodna z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania obszaru oraz nie może przekraczać prawa przez brak możliwości dostosowania lokalu do stanu zgodnego z prawem. Co więcej, zanim samowola budowlana zostanie zatwierdzona, trzeba wpłacić pewną zdefiniowaną kwotę opłaty legalizacyjnej w wysokości aż 1/2 wartości nielegalnie wykonanego zabudowania, co w przypadku płotu stanowi zazwyczaj ok. 5 tys. zł, garażu ok. 25 tys. zł, domu jednorodzinnego ok. 50 tys. złotych, a w przypadku obiektów handlowych – nawet do 200 tys. zł.

Jak widzimy, koszty umyślnego dopuszczenia się samowoli budowlanej lub nieumyślnego niedopilnowania formalności mogą być zatrważająco duże. Warto zatem dopilnować, czy przed rozpoczęciem budowy załatwiliśmy wszystkie kwestie urzędowe – tak, jak należy.