Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Budownictwo przyszłości

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Już od lat ludzie starają się z przeróżnych przyczyn wznosić wysokie budowle. Starożytne zigguraty i piramidy, średniowieczne katedry są tego najlepszym przykładami. Wszystkie te budowle powstawały bardzo długo. Teraz, dzięki zaawansowanym technologiom i sprzętowi - budowy imponujących, wysokich budowli, trwają znacznie krócej. Wieżowce od dawna stanowią odzwierciedlenie zamożności i prestiżu, a ostatnio moda na ich budowanie dotarła również do Polski.

Rywalizacja o to, kto zbuduje najwyższy budynek współczesnych czasów rozpoczęła się w końcówce XIX wieku w największych miastach USA. Potem moda dotarła też do państw azjatyckich - obecnych liderów, jeśli chodzi o wieżowce, czy Ameryki Płd. Mimo ostatniego kryzysu i spadku tempa inwestycji, na świecie konstruuje się coraz więcej wieżowców. Są one symbolem nowoczesności, ale w niektórych państwach z wielomilionowymi aglomeracjami, powstają ze względu na brak niezabudowanej przestrzeni, która jest poza tym bardzo droga. Współcześni budowniczowie nie widzą już nawet kłopotu w wyburzaniu i odbudowywaniu nowych, wyższych drapaczy chmur, mimo sąsiadowania z inną zabudową, a co więcej są w stanie tworzyć tego typu obiekty także na terenach aktywnych sejsmicznie.

W Europie buduje się zdecydowanie łatwiej, niż w Azji, ze względu na mniej gęstą zabudowę. Przed konstruktorami stoi tu jednak inne wyzwanie - wymagające kreatywności. Wieżowiec o kształcie prostopadłościanu jest mało przebojowy, a nawet banalny, w związku z czym architekci decydują się na inne kształty. Ponadto, nowoczesne wieżowce muszą być energooszczędne i przyjazne lokatorom oraz użytkującym. Muszą estetycznie współgrać z otoczeniem i nie wpływać negatywnie na sąsiadującą zabudowę.

W Polsce, wysokie obiekty budzą różne emocje. Na przykład najwyższy w Polsce - Pałac Kultury, który wśród młodzieży nie wywołuje już skojarzeń z komunizmem, ale według starszego pokolenia - powinien zostać zdemontowany. Faktem jest, że obiekt zdominował centrum Warszawy i jest jej najczęściej rozpoznawalnym budynkiem. Być może, jedna z aktualnych inwestycji będzie jednak w stanie trochę przyćmić jego „blask“. Likwidowanie Pałacu nie jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, więc możliwym rozwiązaniem byłoby zrealizować w jego otoczeniu projekt na tyle atrakcyjny, aby wpłynął on na wygląd stolicy. Czy tak się stanie, z pewnością dowiemy się w najbliższej przyszłości, gdyż branża architektoniczna w kwestii wysokościowców cały czas się rozwija.